پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IR به مناسبت بازگشت و تشييع پيکر 135 شهيد دوران دفاع مقدس، گزيده‌اي از بيانات رهبر انقلاب اسلامي درباره‌ي بزرگداشت ياد شهيدان را منتشر مي‌کند.


* گاهي رنج و زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهيد، از خود شهادت کمتر نيست
شهيد، چيز عظيم و حقيقت شگفت‌آوري است. ما چون به مشاهده شهدا عادت کرده‌ايم و گذشتها و ايثارها و عظمتها و وصايا و راهي که آنها را به شهادت رساند، زياد ديده‌ايم، عظمت اين حقيقت نوراني و بهشتي برايمان مخفي ميماند؛ مثل عظمت خورشيد و آفتاب که از شدّت ظهور، براي کساني که دائم در آفتابند، مخفي ميماند.

در دوران گذشته، وقتي که يک نمونه از اين نمونه‌هاي شهداي امروز ما، از تاريخ صدر اسلام انتخاب و معرفي ميشد و شرح حال او بيان ميگرديد، تغيير واضح و شگفت‌آوري در دلها و جانها و حتي در همها و نيّتها به وجود ميآورد. هر يک از اين ستارگان درخشان، ميتواند عالمي را روشن کند. بنابراين، حقيقت شهادت حقيقت عظيمي است.اگر اين حقيقت، به وسيله کساني که امروز در قبال شهيدان مسؤوليت دارند، زنده بماند، حفظ و تقديس گردد و بزرگ نگاه داشته شود، هميشه تاريخ آينده ما، از اين ايثار بزرگي که آنان کردند، بهره خواهد برد. همچنان که تاريخ بشريّت، هنوز از خون به ناحق ريخته سرور شهيدان تاريخ، حضرت ابي‌عبدالله‌الحسين عليه الصّلاة والسّلام بهره مي‌برد؛ چون کساني که وارث آن خون بودند، مدبّرانه‌ترين و شيواترين روشها را براي زنده نگهداشتن اين خون به کار بردند.

گاهي رنج و زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهيد، از خود شهادت کمتر نيست. رنج سي ساله امام سجّاد عليه الصّلاة والسّلام و رنج چندين ساله زينب کبري عليهاسلام از اين قبيل است. رنج بردند تا توانستند اين خون را نگه بدارند. بعد از آن هم همه ائمّه عليهم‌السّلام تا دوران غيبت، اين رنج را متحمّل شدند. امروز، ما چنين وظيفه‌اي داريم. البته شرايط امروز، با آن روز متفاوت است. امروز بحمداللَّه حکومت حق - يعني حکومت شهيدان - قائم است. پس، ما وظايفي داريم.
بيانات در ديدار جمعي از خانواده‌هاي شهدا 1376/02/17


* نگذاريد غبارهاي فراموشي روي اين خاطره‌هاي گرامي را بگيرد
ياد شهيدان نبايد در جامعه‌ي ما از ذهنيتها خارج شود. شهيدان را بايد زنده نگه داشت. ياد شهيدان را بايد گرامي بداريد و زنده نگه داريد؛ در همه‌ي استانهاي کشور اين معنا وجود دارد. بيست و سه هزار شهيد استان خراسان بزرگ - شامل سه استان کنوني - يکي از برجسته‌ترين و بزرگترين رقمهاي افتخارآفرين است. نگذاريد غبارهاي فراموشي - که عمداً گاهي اين غبارها را ميخواهند بر روي اين خاطره‌هاي گرامي بپاشند و قرار بدهند - روي اين خاطره‌هاي گرامي را بگيرد؛ زنده نگه داريد. مسئولان هم بايستي اين کار را بکنند؛ مسئولان بنياد شهيد هم موظفند؛ مسئولان دستگاههاي ديگر دولتي و عمومي هم وظيفه دارند. خود خانواده‌ها هم در محيطهائي که شعاع نفوذ و سلطه‌ي آنهاست، اين کار را انجام بدهند. از نام شهيد و از افتخار به شهيد هرگز غفلت نکنيد. تبليغات عنادآميز دشمنان سعي کرده‌اند که ارزشهاي شهيد را بتدريج کم کنند و در مواردي به ضد ارزش تبديل کنند! اين در کشور ما اتفاق افتاد؛ اين سعي انجام گرفت؛ البته خنثي شد. اما عده‌اي اين قدر وقاحت ورزيدند که نام شهدا و اصل شهادت را زير سئوال ببرند.

شما ببينيد توطئه‌هاي دشمن تا کجا از لحاظ فرهنگي و سياسي نفوذ ميکند و چقدر من و شما بايد هشيار باشيم که جلو اين توطئه‌ها را بگيريم. معيار اسلامي، «شهيد» را از زمره‌ي مردم معمولي بيرون ميبَرد و در کنار اوليا و صديقين قرار ميدهد؛ آن يک نگاه والائي است که به عقل ما هم درست نميگنجد. حتّي با نگاه‌هاي مادي معمولي، شهيد آن کسي است که جان خود را براي نجات شرف و استقلال ملتش فدا کرده. هيچ وجدان و شرفي، هيچ دل بيدار و غير بيماري ميتواند اين را انکار کند؟ در کشور ما، در ايران اسلامىِ ما در يک برهه‌اي از زمان سعي کردند اين را انکار کنند. فرزندان شهدا به نام پدرانشان افتخار کنند. آنها کساني بودند که نه در راه تهاجم به يک کشور بيگانه و به يک همسايه، در راه مقابله‌ي با تهاجم يک دشمن، در راه حفظ ميهن، حفظ استقلال، حفظ شرف ملي ايستادگي کردند.. ياد شهدا، افتخارات شهدا، عزت شهدا را همه بايد نصب‌العين خودشان قرار بدهند؛ نگذاريد فراموش بشود. شما غفلت کنيد، نيروهاي انقلاب غفلت کنند، نيروهاي مؤمن غفلت کنند، نفوذيهاي دشمن از آن طرف وارد ميشوند و چيزي هم طلبگار ميشوند. «فاذا ذهب الخوف سلقوکم بالسنة حداد اشحّة علي الخير اولئک لم يؤمنوا فاحبط اللَّه اعمالهم»؛ وقتي که روز خطر است، در لانه‌ها خزيدند و نفسشان در نيامد. وقتي خطر برطرف شد؛ مردان خطرپذير در مقابل خطر سينه سپر کردند و خطر را برطرف کردند، اينها از لانه‌هاشان بيرون مي‌آيند؛ زبانهاي دراز، زبانهاي تيز، طلبگار هم ميشوند! مگذاريد دشمنان انقلاب، دشمنان امام، دشمنان خط جهاد، دشمنان خط ايمان باللَّه، طلبگار بشوند.
بيانات‌ در ديدار خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران خراسان 1386/02/2

* روزبه‌روز بايد نکته‌يابي و نکته‌سنجي زندگي شهدا در جامعه ما رواج پيدا کند
جلسات بزرگداشت، ادامه‌ي حرکت جهادي و ادامه‌ي شهادت است. اگر نام شهيدان ما تکرار نميشد، تجليل نميشدند و احترام به آنها و خانواده‌هاي آنها در جامعه‌ي ما به‌صورت يک فرهنگ درنمي‌آمد - که خوشبختانه به‌صورت فرهنگ درآمده  - امروز بسياري از اين يادهاي ارزشمند و گرانبها فراموش شده بود؛ اين ارزشگذاري عظيمي که با حرکت شهادت در يک جامعه به‌وجود مي‌آيد، به فراموشي سپرده شده بود. نبايد بگذاريد اين اتّفاق بعد از اين هم بيفتد؛ روزبه‌روز بايد ياد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته‌يابي و نکته‌سنجي زندگي شهدا در جامعه‌ي ما رواج پيدا کند. و اگر اين شد، آن‌وقت مسئله‌ي شهادت که به معناي مجاهدت تمام‌عيار در راه خدا است، در جامعه ماندگار خواهد شد. و اگر اين شد، براي اين جامعه ديگر شکست وجود نخواهد داشت و شکست معنا نخواهد داشت؛ پيش خواهد رفت. عيناً مثل ماجراي حسين‌بن‌علي (عليه‌السّلام)؛ امروز 1300 سال يا بيشتر از شهادت حضرت اباعبدالله (عليه‌السّلام) ميگذرد و روزبه‌روز اين داستان برجسته‌تر و زنده‌تر شده. اين داستان در بطن خود داراي يک مضاميني است که اين مضامين براي حيات اسلامي جامعه ضروري است. اگر اين مضامين گسترش پيدا نميکرد، از اسلام و از قرآن و از حقايق معارف اسلامي هم امروز خبري نبود. اينجا هم همين‌جور است؛ نگذاريد نام شهدا و ياد شهدا فراموش بشود يا در جامعه‌ي ما کهنه بشود؛ و البتّه با ابتکارات؛ اين جلسات بزرگداشتي که آقايان به‌وجود مي‌آوريد - که خيلي باارزش است - صرفاً يک جلسه‌ي ترحيم باشکوه نيست؛ اين جلسات، داراي مضامين ويژه‌ي خودش است؛ بايستي شهادت را معنا کند، شهيد را معرّفي کند، فرهنگ شهادت را در جامعه ماندگار کند.. من عقيده‌ي راسخ دارم بر اينکه يکي از نيازهاي اساسي کشور، زنده نگه داشتن نام شهدا است؛ اين يک نيازي است که ما - چه آدمهاي مقدّس‌مآب و متديني باشيم؛ چه آدمهايي باشيم که خيلي هم مقدّس‌مآب نيستيم، امّا به سرنوشت اين کشور و به سرنوشت اين مردم علاقه‌منديم - هرجور که فکر بکنيد، بزرگداشت شهدا براي آينده‌ي اين کشور، حياتي و ضروري است. فرهنگ شهادت يعني فرهنگ تلاش کردن با سرمايه‌گذاري از خود براي اهداف بلندمدّت مشترک بين همه‌ي مردم؛ که البتّه در مورد ما آن اهداف، مخصوص ملّت ايران هم نيست، براي دنياي اسلام بلکه براي جهان بشريت است.
بيانات در ديدار اعضاي ستادهاي «کنگره شهداي امور تربيتي»، «کنگره شهداي دانشجو»، و «کنگره شهداي هنرمند «1393/11/27
 


* هدفتان نفوذ معارف شهادت در دل مخاطبين باشد
بسيار کار خوب و شايسته‌اى است اين کارى که شما براى بزرگداشت شهيدان استانتان انجام داديد(2) و ان‌شاءالله انجام خواهيد داد. مسئله‌ى جنگ تحميلى و عوارض آن - که از جمله، همين فداکارى‌ها و ايثارها و شهادتها است - يک مسئله‌ى عادى نيست؛ يک مسئله‌ى متعارف و معمولى نيست؛ يک مسئله‌ى فوق‌العاده است. اگر درست نگاه کنيم، مجموعه‌ى حوادثى که در اين سالها اتّفاق افتاد و اين فداکارى‌هايى که جوانهاى ما کردند، ميتواند يک ذخيره‌ى ماندگارى باشد براى هميشه‌ى انقلاب. نبايد بگذاريم که اين ذخيره بلااستفاده بماند؛ راهش هم همين است که ياد شهيدان زنده باقى بماند.

. هم ضبط خاطرات اينها و تجليل از ياد اينها و نام اينها، ترويج تصاوير اينها يا کلماتى که از اينها نقل ميشود، کارهاى بسيار خوبى است. اين فهرستى که شمرديد در مورد اقداماتى که انجام گرفته، خيلى خوب است منتها هدفتان اين باشد که معارف مربوط به شهادت و همان معناى ايثار و ايمان در مخاطبين امروز شما به معناى عميق کلمه نافذ باشد.. نگاه کنيد ببينيد که چه چيزى است که ميتواند دل اين جوان را درگير کند با مسئله‌ى ايمان، با مسئله‌ى ايثار، پايبندى او را عميق‌تر و وابستگى او را به اين فکر مستحکم‌تر کند، اين را مطالعه کنيد؛ اين چيزى نيست که به‌آسانى انسان بتواند به آن دست پيدا کند. هم مخاطب را بايد شناخت که امروز مخاطبين ما ده‌ها ميليون هستند که بسيارى جوانند؛ اعم از آنهايى که در دانشگاهند يا در دبيرستانند يا در فضاهاى ديگرى زندگى ميکنند؛ اينها همه مخاطبان ما هستند، هم مخاطب را بايد شناخت، ظرفيّتهاى او را بايد دانست؛ هم چگونگى حرف‌زدن با مخاطب را بايد ياد گرفت. اين خيلى مهم است؛ ببينيد چه چيزى را بايد بگوييد. شماها نيّتهايتان خيلى خوب است، در اين ترديدى نيست؛ هم نيّتتان خوب است، هم تلاش و توانتان خوب است منتها بعضى از کارها هست که احتياج دارد به اينکه  انسان با متخصّصين کار، با کسانى که در اين زمينه‌ها تجربه دارند م بکند؛ اين را از ياد نبريد و ببينيد چه‌جور ميتوانيد؛ حالا فعلاً شما در محيط استان فکر کنيد؛ ايشان فرمودند استان کوچکى است، خيلى هم کوچک نيست؛ يعنى از لحاظ گستردگى، استان کوچکى نيست؛ حالا ممکن است کم‌جمعيّت باشد - خيلى پرجمعيّت نيست - امّا استان کوچکى نيست. مناطق اين استان از لحاظ فرهنگ با هم متفاوتند؛ يعنى فرض کنيد سمنان و شاهرود يک‌جور نيستند؛ شماها که اهل استانيد، بهتر از من ميدانيد، من هم با استان شما آشنا هستم. شما ببينيد با اين مخاطبى که اهل اين استان است و با تنوّع فرهنگى‌اى که در استان وجود دارد، چه‌جور ميتوانيد حرف بزنيد و آن حرفى که بايد بزنيد چيست تا آن حرف تأثير بگذارد؛ آن‌وقت اين کنگره‌ى شما اگر اين نتايج را بتواند به دست بياورد، واقعاً يک کار برجسته خواهد شد؛ يعنى کار بزرگى خواهد شد. از آقايان علما استفاده کنيد، از کسانى که تجربه‌ى مسائل ارتباطى دارند استفاده کنيد و از بين اين مسائلى که وجود دارد گزينش کنيد. از هنر حدّاکثر استفاده را بايد کرد؛ اشاره کرديد به سرود؛ اين خيلى مهم است. اگر بتوانيد يک سرود زيباى اثرگذار خوش‌مضمون درست کنيد، جورى که بچّه‌ها وقتى در کوچه راه ميروند، از خانه به مدرسه ميروند، زير لبشان آن را زمزمه کنند، يک کار بسيار بزرگى کرده‌ايد؛ يعنى استفاده‌ى از هنر به شکل صحيح؛ اين کار شما را آسان ميکند، تسهيل ميکند. به‌هرحال بايد تلاش کرد، بايد کار کرد.
بيانات در ديدار اعضاى ستاد کنگره‌ى بزرگداشت سه هزار شهيد استان سمنان 1394/02/14


* خورشيد فروزان شهادت، همه حجابهاي تحريف و فريب را خواهد شکافت
شهيدان ما نيز مانند بانوي بزرگوار اسلام در راه حقِ درخشاني به شهادت رسيدند، که براي کتمان و اخفاء آن، از همه‌ي ابزارها و وسائل زمان، استفاده مي‌شد.

سنت لايتغير الهي نگذاشت، که زهراي مرضيه، در پشت حجاب غليظ اوهام پنهان بماند، و آن ستاره درخشان خونين، در گذشت زمان به خورشيدي تابان بدل شد. و امروز نام او و ياد مظلوميت او، از همه‌ي حصارهاي کتمان، عبور کرده است، و به اعتماد دلها و جانها رسيده است. و اين درخشندگي و فزايندگي، ادامه خواهد داشت: انا اعطيناک الکوثر . نام و ياد شهيدان عزيز ما نيز، همانند سيده‌ي عالميان، با گذشت زمان نوراني‌تر و نافذتر خواهد شد.امروز، دستهاي مجرم، که از آغاز انقلاب و بخصوص در دوران دفاع مقدس همه سعي‌شان اين بود، که حقانيت درخشان و مظلومانه‌ي ياوران خميني عزيز را، کتمان کنند در کار آنند که خاطره‌هاي دوران جنگ را، به دست تندبادهاي تبليغات مغرضانه بسپرند، و آنها را در وادي فراموشي رها کنند، ولي بي‌شک موفق نخواهند شد. همت و غيرت و ايمان صادقانه‌ي خيل عظيم مؤمنان انقلاب و اسلام بخصوص جوانان غيور و صالح که بدنه‌ي عظيم ملت ايران را تشکيل مي‌دهند، يکبار ديگر در تاريخ تجربه‌ي احياء نام و ياد آن حق مظلوم را، تکرار خواهند کرد. و به توفيق الهي خورشيد فروزان شهادت، همه‌ي حجابهاي تحريف و فريب را، خواهد شکافت.

زندگينامه شهيد سرهنگ محمدرضا راغبي سراب

جلسات بزرگداشت شهدا، ادامهي شهادت است

شهيد و شهادت در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامي

هم ,يک ,شهادت ,بايد ,شهدا ,ياد ,را بايد ,از اين ,است که ,ياد شهيدان ,است اگر ,خورشيد فروزان شهادت، ,نگذاريد غبارهاي فراموشي ,عليه الصّلاة والسّلام

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Mitchell Wiki Fax ســتــاره ی شــب پر از فایل piscesman Wholesale authentic sports jerseys فروش تخت خواب مطالب اینترنتی روانشناسی مدرن سامیار قدس دلنوشته